شرکت سیمین براق با قریب به 4 دهه فعالیت در تولید و تامین نیازهای صنعتی کشور از سال‌های آغازین پس از انقلاب کار خود را آغاز نمود.
مدیران و موسسان شرکت که پس از پایان تحصیلات خود در آلمان در همان کشور مشغول به کار در صنایع شیمیایی بودند پس از پیروزی انقلاب و با هدف کمک به ارتقای صنعت کشور به ایران بازگشتند و در سال 1360 بطور رسمی فعالیت خود را با تاسیس شرکت سازاخ آغاز نمودند پس از چندی با گسترش فعالیت‌ها و توسعه شرکت نیاز به تجدید ساختار و برنامه‌ریزی گسترده‌تر برای فعالیت‌های شرکت به شکل جدی احساس می‌شد، پس از بازنگری و تجدید ساختار این بار با نام شرکت سیمین براق از سال 1375 با راه‌اندازی کارخانه تولیدی و خطوط مختلف تولید کار خود را توسعه بخشیدند.
همکاری‌های طولانی و نزدیک با صنایع آلمانی و توافقات انجام شده برای انتقال دانش و تکنولوژی از کشور آلمان بسرعت شرکت سیمین براق را به عنوان یکی از تامین‌کنندگان محصولات با کیفیت مورد مصرف صنایع مطرح نمود.
در سال 1391، شرکت سیمین براق همکاری‌های مشترکی را با شرکت بهین صنعت تدبیر آغاز نمود. این همکاری‌های مشترک با هدف ارتقای فعالیت‌های دو شرکت و گسترش دامنه خدمات ارائه شده به صنایع کشور آغاز و به سرعت افزایش پیدا کرد.
ادامه این همکاری موفق منجر به این شد که در سال 1395 دو شرکت با حفظ ساختار سازمانی و اهداف و فعالیت‌های خود با هم ادغام شده و تحت یک مدیریت واحد هر یک به ادامه فعالیت‌های خود می‌پردازند.